Ай Еф Джи Лизинг/IFG Leasing

www.ifgleasing.eu

сряда, 20 февруари 2013 г.

Финансова грамотност: откъде идват парите?



Има 4 начина, които могат редовно да ви носят пари.
Първите два са по-разпространени и не изискват особено въображение. Те се наричат линейни доходи и идват само ако човек лично влага време и труд. Ако работи - печели, ако спре да работи - не печели.
1. Ходите на работа по 8 ч. на ден - получавате твърда заплата. Други определят работното ви време, решават какво да правите, могат да ви уволнят, плащат ви по-малко, отколкото заработвате, зависими сте от тях.
2. Работите за себе си - получавате хонорар. Например един добър лекар на частна практика за един ден може да спечели колкото един служител за цял месец. Но пък той нерядко работи по 12-16 часа, преуморява се и обикновено няма време за семейството си. Ако не работи - не печели.
Който разчита само на тези начини, едва ли ще забогатее и ще живее добре. Животът му ще минава в бачкане за пари. Той ще бъде роб на парите. Или няма да има пари и вечно ще си брои стотинките, или няма да има време, защото ще се преработва, за да изкарва повече пари.
Другите два начина използват принципа на умножаването. При тях доходите не зависят само от лично вложените време и труд и затова се наричат независими. Богатите хора разчитат главно на тях - направете го и вие.
3. Имате собствен бизнес, в който работят наети от вас хора - получавате процент от техния труд, даже ако лично вие не работите. Това се нарича остатъчен или резидуален доход. Естествено, има рискове, има конкуренция, трябва да се съобразявате с пазара и да вземате решения. Ако назначите директор да ръководи бизнеса ви срещу заплата, вие можете да освободите времето си за нещо друго. Въпросът е да се научите да наемате кадърни хора, да създадете добри отношения с тях и да им плащате достатъчно, за да искат да работят за вас.
4. Инвестирате умно и пари работят за вас. Инвестирането е нещо, което можете да научите. Започнете с по-малки инвестиции и отначало избягвайте рисковете (ако въобще може да прецените къде има риск). Хубавото тук е, че получавате пасивен доход - не се налага да работите за пари. Други работят или развиват бизнес, а вие само помагате с пари - естествено, срещу добра печалба.
Пример за пасивен доход, достъпен за всеки, е да давате дългосрочно помещения или земи под наем. Ако се справите добре, единствените ви усилия са да харчите парите си.

1 коментар:

  1. Със сигурност, който има финансова възможност ще предпочете и ще прилага вторите 2 начина.... :) На мнение съм, че в България са все по-малко тези хора. Но все пак трябва да мислим оптимистично, нали? :)

    ОтговорИзтриване