Ай Еф Джи Лизинг/IFG Leasing

www.ifgleasing.eu

понеделник, 25 март 2013 г.

Как да харчим разумно




Няколко съвета ще ви помогнат да избегнете въпроса: ”Защо пак не ми стигна заплатата?” Трябва да приложим умението правилно да харчим. Тук се нуждаем от стратегия, която ще ви спести терзанията над въпроса: „Защо пак не ми стигнаха парите?”

Подготвяйте се за всеки разход.
Това означава да си отговорите на три въпроса: къде, как и защо.
Въпросът „къде” определя мястото, където ще извършите покупката. Това не бива да е първият случайно попаднал ви магазин, а точно определен, където съотношението цена-качество удовлетворява потребностите ви. Въпросът „как” трябва да ви ориентира по пътя на щателна подготовка на списък с покупките. Т.е. вие няма да попаднете в магазина случайно, а точно ще знаете какво трябва да купите. Въпросът „защо” определя целесъобразността на разхода. Не забравяйте – първо се отделят средства за неотложните потребности, след това за удоволствията. Тук без семеен бюджет няма да минете.

Какво трябва да знаете, когато пазарувате

Собствениците на магазините владеят различни маркетингови подходи и ги прилагат с една-единствена цел – да бръкнат в джоба ви. Просто това им е професията. Шоколадчетата, дъвките, бонбоните и другите дребни удоволствия, които се продават на самата каса, не са поставени там случайно. Търговецът разчита на импулсивните покупки. Освен това търговците и производителите разчитат на емоционалния фактор, раздавайки подаръчета към някоя стока. Всеки обича да получава подаръци, но така отново ще се окажете с излишна вещ. Не ходете в магазина за хранителни стоки, когато сте гладни. В този случай решенията ще вземате не с главата си, а със стомаха си.
Научете се да си задавате въпроса: „Това действително ли ми е нужно?” Записвайте си направените разходи и особено тези, които са непредвидени.

Колко пари да пестите
Парите, които ще ви останат (или би трябвало да ви останат) в края на всеки месец, също трябва да ги планирате. Определете процент от дохода си, който ще заделите, и го разделете на две части – краткосрочни и дългосрочни спестявания. Първите може да бъдат предназначени за семейна екскурзия или покупка на битова техника, а вторите - за нещо по-скъпо, като автомобил например. Процентът от дохода, който искате да вложите, зависи главно от вашите финансови очаквания.

Няма коментари:

Публикуване на коментар